تحلیل فضایی بلوارهای شهری ( مطالعه موردی: بلوار شهید انصاری رشت)

قسمتی از متن پایان نامه :

مبلمان شهری: عبارت می باشد از پوشش زمین، المان نشستن ،روشنایی ها، تابلوهای اطلاع رسانی، محدود کننده سایبان ها ،کیوسکها و سازه های هنری که سبب آسایش، اطلاع ، راحتی، تردد، ایمنی، سرگرمی و استراحت شهروندان می گردند. (شهرداری مشهد،واژه ها و تعاریف حوزه خدمات شهری،1389)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

بلوار: ( Boulevard ) لغتی فرانسوی می باشد که معادل Bollwerk آلمانی و Bulwork انگلیسی به معنای دیوار دفاعی شهر می باشد. این اصطلاح نخستین بار زمانی به کار رفت که لوئی چهاردهم در نیمه دوم قرن هفدهم دستور احداث بلوار را در محل دیوار دفاعی پاریس که برچیده شده بود صادر نمود. (پاکزاد، 1391،187)

بلوارها در تعریف درست شهری‌شان، معمولا در یک راستای مستقیم از یک نقطه مهم شهری شروع و به نقطه مهم دیگر می‌رسند. بلوارها معمولا طول خیلی زیادی ندارند، زیرا بایستی میان این دو نقطه مهم مناسب برای پیاده‌روی که حرکت غالب در بلوار می باشد، باشند. بلوارها بایستی مسیرهایی مناسب برای حرکت‌های پیاده و سواره باشند، ضمن آنکه ظرفیت لازم برای حرکت‌های فرعی مثل دوچرخه‌سواری و حتی درشکه‌سواری را هم داشته باشند. به همین دلیل می باشد، که عرض آنها به خصوص در نسبت با طول‌شان چندان کم نیست.

اهمیت بلوارها در همه دنیا، به مناسبات اجتماعی می باشد که درون آنها اتفاق می‌افتد و رفت‌وآمد و برقراری ارتباط میان پیاده‌ها و سواره‌ها تا حدی می باشد که بلوار را متفاوت از هر معبر و گذر شهری دیگری می کند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اظهار تعریفی جامع و روشن از مفهوم بلوار و ایجاد ذهنیت درست از آن
  • معرفی بلوار به عنوان مکانی ایمن ، سرسبزی و مفرح و روان برای پیاده ها و سواره ها
  • شناخت و تجزیه و تحلیل بلوار شهید انصاری از نظر فرم، کاربری و معنا

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه