تحلیل فضایی بلوارهای شهری ( مطالعه موردی: بلوار شهید انصاری رشت)

قسمتی از متن پایان نامه :

پیشینه پژوهش

2-7-1) سبزراه های داخلی

2-7-1-1) بلوار کشاورز – تهران

این بلوار که قبلاً به نام بلوار الیزابت دوم نامیده می‌گردید، در زمان گذشته یکی از تفرجگاه‌های شهر تهران بوده می باشد به طوری که در اواخر روز و روزهای تعطیل، تعداد زیادی از شهروندان از این بلوار به عنوان محل گذران اوقات فراغت و تفریح بهره گیری می‌نمودند. در میانه این بلوار نهری روان می باشد که به نهر کرج شهرت دارد. نهر کرج در واقع رودخانه‌ای بود که از رودخانه کرج منشعب می‌گردید و به سمت اراضی بهجت آباد حرکت نموده و از این اراضی به سمت دارالخلافه تهران امتداد می‌پیدا نمود. آب این نهر برای مقاصد کشاورزی و جهت آب شرب منازل در تهران قدیم بهره گیری می‌شده‌می باشد. تا قبل از لوله کشی تهران این نهر تأثیر عمده‌ای در تامین آب تهران داشت. جایگاه جغرافیایی نهر کرج منطبق بر بلوار کشاورز کنونی می باشد.

این بلوار از میدان اما عصر در شرق آغاز و به خیابان دکتر قریب در غرب ختم می گردد. طول این بلوار تقریباً ۲/۲ کیلومتر می باشد و در طول مسیر خود از شرق به غرب با خیابان فلسطین، خیابان حجاب، خیابان وصال شیرازی، خیابان قدس، خیابان ۱۶ آذر، خیابان کارگر و خیابان جمالزاده تقاطع دارد. ضلع جنوبی پارک لاله نیز به این بلوار ختم می گردد و در نزدیکی دانشگاه تهران قرار دارد                             (www. Wikipedia. org).

 

2-7-1-2) بلوار میرداماد – تهران

بلوار میرداماد که خیابان میرداماد نیز نامیده می گردد، از بلوارهای زیبا و نسبتاً عریض شهر تهران می باشد که در محله داودیه و در منطقه ۳ شهرداری تهران واقع شده می باشد. شهرت این بلوار سبب گردیده تا ساکنین تهران محلهٔ داودیه را غالباً با نام میرداماد بشناسند. بلوار میرداماد از سوی شرق به خیابان شریعتی (کوروش کبیر یا جاده قدیم شمیران پیشین) و از سوی غرب به خیابان اما‌عصر(پهلوی پیشین) منتهی می گردد. راه‌های اصلی متقاطع با این خیابان عبارتند از بزرگراه آفریقا (جردن)، بزرگراه مدرس و خیابان نفت. بلوار میرداماد در بخش شرقی خود از میدانی به نام میدان مادر (محسنی) می‌گذرد. در تقاطع بزرگراه مدرس و بلوار میرداماد بخشی از این خیابان از پلی روگذر به نام پل میرداماد می‌گذرد. این بلوار به نام   میر برهان‌الدین محمدباقر استرآبادی معروف به میرداماد، فیلسوف و فقیه برجسته دوره صفویان و از ارکان مکتب فلسفی اصفهان نام‌گذاری شده‌می باشد. نام پیشین آن، بلوار ششم بهمن بوده و مانند مسیرهایی به شمار می رفته که آبادی‌هایی زیرا چالهرز، دروس و ضرابخانه را به ده ونک متصل می ساخته می باشد.

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • اظهار تعریفی جامع و روشن از مفهوم بلوار و ایجاد ذهنیت درست از آن
  • معرفی بلوار به عنوان مکانی ایمن ، سرسبزی و مفرح و روان برای پیاده ها و سواره ها
  • شناخت و تجزیه و تحلیل بلوار شهید انصاری از نظر فرم، کاربری و معنا

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته‌ها: پایان نامه ارشد