عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل ژئوپلتیک اقلیت در جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر بهائیت

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بهائیت

بهائى گرى به عنوان یک جنبش اجتماعى در قرن سیزده هجری(نوزده میلادى)در ایران وارد حیطه وجود گذاشت و به عنوان حرکتى علیه سنتهاى دینى و اجتماعى حاکم بر جامعه به حیات خویش ادامه داد.این جنبش در کنار حکومتهاى استعمارى و پیش روی فرهنگ اصیل ملی- اسلامى قرار گرفت و به عنوان ابزار استعمارگران به کار رفت.از نظر اجتماعى، بروز این جنبش در ایران زمانى بود که پس از جنگهاى ایران و روس به علت افزایش تماس با فرهنگ اروپایئ ، نو گرایى افکار بسیارى از متفکرین و نیز عوام را درگیر خود ساخته بودو در نتیجه مخالفت با سنتهاى غلطى نظیر استبداد شاهان، زمینه براى ظهور حرکتهاى اجتماعى فراهم شده بود. در چنین شرایطى جنبشهاى اصلاحى چندى در ایران شکل گرفتند و در این فضا برخى به فکر تغییر فرهنگ ملى حاکم و ایجاد نوآوریهاى مذهبى افتادند.در نتیجه این طرز تفکربود که فرقه هایى زیرا شیخیه و بهائیه در کنار مکاتب سکولار در ایران ظاهر شدند و همواره پیش روی حرکتهاى احیاگر سنتهاى ملی- دینى ایستادند و حرکتهاى سنت شکن را تأیید کردند. با این طرز فکر کلى، این فرقه ها، حتى اگر به قول بعضى به وسیله همان استعمارگران به وجود نیامده باشند، آلت دست استعمارگران قرار گرفتند.

1-12-4-جمهوری اسلامی

بنا به گفته امام، «جمهوری اسلامی‏» نظیری در جهان سیاست ندارد اما ترکیبی می باشد که به قالب حکومت اسلامی و محتوای آن تصریح دارد. ایشان در پاسخ به سؤال خبرنگار فاینشنال تایم انگلیس که پرسید، «دنیای غرب شناخت صحیحی از حکومت اسلامی‏» شما ندارد، می‏فرماید: «ما خواستار جمهوری اسلامی می‏باشیم. جمهوری، فرم و شکل حکومت را تشکیل می‏دهد و اسلامی یعنی محتوای آن فرم، که قوانین الهی می باشد.» (خمینی ، 157،1373).

جمهورى اسلامى به این معنى می باشد که قانون کشور را قوانین اسلامى تشکیل مى‏دهد، ولى فرم حکومت اسلامى جمهورى می باشد، به این معنى که متکى بر آراى عمومى می باشد.(خمینی ،240،1367)ماهیت جمهورى اسلامى این می باشد که با شرایطى که اسلام براى حکومت قرار داده می باشد، با اتکا به آراى عمومى ملت، حکومت تشکیل شده و (آن حکومت تنها) مجرى (همان) احکام اسلام مى‏باشد.(خمینی ،444،1367).

اساس پیدایش جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر نظریه ولایت فقیه می باشد. نظریه ولایت مطلقه فقیه در سال‌های اخیر توسط امام خمینی (ره)مطرح شده و نظریات مشابهی نیز در آثار فقهای اقدم و فقهای قدیم و فقهای متأخر نیز موجود می‌باشد.برابر قانون اساسی ایران، «اصول حکومت جمهوری اسلامی ایران بر پایه جمهوریت و اسلامیت بنا شده‌می باشد.این نوع حکومت در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ مورد همه پرسی قرار گرفت که ۹۸٫۲ درصد شرکت‌کنندگان به آن رای مثبت آری دادند. (خمینی ،1373،157).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  •  صدمات اجتماعی  – اقتصادی  – سیاسی  ناشی از اقلیت بهائیت در ژئوپلتیک ایران چیست؟
  •  بهائیت چه تاثیری در مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران دارد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه