عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل ژئوپلتیک اقلیت در جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر بهائیت

قسمتی از متن پایان نامه :

خاستگاه جغرافیایی بهائیت

بهائیت فرقه ای منشعب از بابی گری می باشد [1]بنیانگذار بابیت سیدعلی محمدشیرازی ملقب به باب می باشد او در سال 1235 ق در شیراز متولد گردید و در 19 سالگی به کربلا رفت و در درس سیدکاظم رشتی حاضرگردیداو پس از مرگ استاد خود را باب امام زمان خواند و پس از مدتی ادعاهای بزرگتری زیرا مهدویت و رسالت را مطرح نمود . پس از مرگ محمدشاه قاجار در سال 1264ق مریدان علی محمد آشوب هایی در کشور پدیدآورد و به قتل و غارت مردم پرداختند . میرزاتقی  خان امیرکبیر به جهت فرو نشاندن فتنه بابیه و بازگرداندن امنیت به کشور در صدد سرکوبی آنان برآمد . سرانجام علی محمدباب و یکی از پیروانش به نام محمدعلی زنوری در 28 شعبان 1266 در تبریز تیرباران شدند(مشکور،1375: 88-91)

بهاییت فرقه‏اى می باشد که میرزا حسین على نورى مؤ سس آن بوده می باشد، او فرزند میرزا عباس نورى می باشد و در سال 1233 هـ.ق در تهران متولد گشت، او بعد از تحصیلات مقدماتى همچون پدرش که در دستگاه “امام وردى میرزا”[2] از قاجاریه، سمت منشى گرى داشت، به خدمت دیوان درآمد و زیرا شوهر خواهرش هم منشى ق نسول روس بود، با ساز و کارهاى ایجاد ارتباط با سفارت خانه‏ها هم آشنایى پیدا نمود.( آیت الله نوری،63:1360)

با ظهور و غوغاى “على محمد باب”، او و برادر ناتنى‏اش (یحیى صبح ازل) و تنى چند از خاندانش به باب پیوستند و آن گاه که باب به دستور میرزا تقى خان امیر کبیر در تبریز اعدام گردید، یحیى صبح ازل که 13 سال از برادرش کوچک تر بود به جانشینى باب برگزیده گردید. البته میرزا حسین على هم طبق مصالحى تسلیم وى گردید، اما پس از مدتى از اطاعتش سرپیچى نمود.(صدری ،1375، 734) نخست  ادعاى “مهدویت” نمود و مدعى گردید که او همان کسى می باشد که باب وعده‏ى ظهورش را داده می باشد. (دانشنامه جهان اسلام ،1374 ، 734) و با گذشت زمان بر ادعاهایش مى‏افزود، از ادعاى “رجعت حسینى” و “رجعت مسیحى” گرفته تا ادعاى “رسالت و شارعیت” و در نهایت، ادعاى “حلول خدا در او” با تجسد و تجسم خداوند، و دعواى “انا الهیکل الاعلى”، که در ادامه به برخى از آن‏ها تصریح خواهد گردید.

 

بعد از گذشت چند سالی بین دو برادر رقابت بر سر رهبرى بر “بابى‏ها” به اوج خود رسید و از این روى دولت عثمانى آن‏ها را به دادگاه کشانید دادگاه هم دستور داد که هر یک از برادران با گروه پیرو خود به نقطه‏اى که دور از هم باشد، فرستاده شوند و “یحیى صبح ازل” به همراه یارانش به “قبرس” و حسین على و پیروانش در “عکا” که در سرزمین فلسطین اشغالی می باشد، اسکان داده شدند. میرزا حسین على در عکا به زندگى خود ادامه داد و در سال 1310 هـ.ق در اثر مریضى از دنیا رفت و در همان جا به خاک سپرده گردید، بعدها پسرش “عباس افندى” که “عبدالبهاء” لقب گرفت، براى ترویج بهاییت کوشش‏هاى فراوانى نمود و در سال 1911 م، به اروپا مسافرت نمود و توانست روابط ویژه‏اى با انگلستان و آمریکا مستقر نماید.

بعد از سقوط عثمانى در جنگ جهانى اوّل، عبدالبهاء که در حیفا زندگى مى‏نمود، مورد طرفداری انگلستان قرار گرفت و به خاطر خدمات شایانش، بالاترین نشان خدمت گذارى به انگلستان را، بعد از جنگ دریافت نمود.(افندی ،..13، 299) او خود در نوشته‏هایش سایه‏ى امپراطور اعظم انگلستان جرج پنجم را بر سر اقلیم عربى فلسطین مستدام مى‏طلبد. .( آیت الله نوری،1360: 68)

در سال 1921 م، شوقى افندى، نوه‏ى دخترى[3] میرزا حسین على پس از مرگ عبدالبهاء، زعامت و رهبرى بهاییان را بر عهده گرفت. او بعد از تشکیل دولت اسراییل با رییس آن، دیدار نمود و مراتب دوستى بهاییان را نسبت به کشور اسراییل و آمال و ادعیه‏ى آنان را براى ترقى و سعادت اسراییل اظهار داشت (دانشنامه جهان اسلام ،1374 : 742) . در پیام نوروزى خود به بهاییان در سال 1329 هـ.ق ، تحقق دولت اسراییل را مصداق وعده‏ى الاهى دانست.

بعد از مرگ شوقى افندى در سال 1957 م، در ظاهر یک گروه 9 نفرى، موسوم به بیت العدل، که مرکز آن در حیفاى فلسطین اشغالی می باشد، مسئولیت اداره‏ى بهاییان را بر عهده گرفته می باشد. ( آیت الله نوری،1360، 62)

[1] -خاطر نشان می گردد فرقه بابیت خود نیز انشعابی از فرقه شیخیه می باشد. شیخی گری ، نوعی انشعاب از تشیع می باشد که در قرن دوازدهم هجری پدیدآمد. بنیانگذارآن شیخ احمداحسایی می باشد و پس از مرگ وی پیروانش پیرامون سیدکاظم رشتی گردآمدند.

[2] -شاهزاده امام وردی میرزا ، پسرفتحعلی شاه و رئیس گارد مخصوص سلطنتی از طرفداران نفوذ روس در ایران بودکه ردپای ارتباط با سفارت روسیه  در کارنامه او مشهوداست.

[3] -او فرزند دختر عبدالبهاء بود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  •  صدمات اجتماعی  – اقتصادی  – سیاسی  ناشی از اقلیت بهائیت در ژئوپلتیک ایران چیست؟
  •  بهائیت چه تاثیری در مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران دارد؟
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه