عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل فضایی بلوارهای شهری ( مطالعه موردی: بلوار شهید انصاری رشت)

قسمتی از متن پایان نامه :

تابش آفتاب

عنصر طبیعی دیگری که در القاء مفرح بودن یک فضا تأثیر اساسی دارد، اندازه و نحوه تابش آفتاب و برخورداری از سایه می باشد. مسئله بهره گیری از آفتاب به ویژه در زمستان حساس تر می باشد. به همین خاطر بهتر می باشد در اقلیم هایی که ایجاب می کند از ترکیب درختان همیشه سبز و برگ ریز بهره گیری گردد زیرا در این ترکیب حضور درختان همیشه سبز سرسبزی فضا در زمستان را امکان پذیر می سازد و در ضمن خزان بعضی درختان باعث می گردد آفتاب بیشتری به سطوح بلوار برسد.

درختان، درختچه ها، گیاهان پوششی مانند ابزارهای مهم در کنترل نور خورشید به شمار       می آیند. گیاهان باعث جدب گرما، ایجاد سایه و عایق سازی می شوند. آنهای گرمای خورشید را در طول روز جذب کرده و آن را در شب رها می سازند. بدین ترتیب سبب پایین آمدن دما در طول روز و بالارفتن دما در عصر  می گردند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

2-8-1-4) سایه

هر یک از گیاهان دارای بافت خاص خود می باشند که تراکم سایه شان را مشخص می سازد. هر فرم گیاهی با شاخ و برگ های باز یا انبوه، همیشه سبز یا خزان دار، به عنوان یک متغیر دارای مزایایی برای تغییر نور خورشید می باشد.

درختان خزان داری که در مجاور یک ساختمان کاشته شده می باشد سایه خنکی در تابستان ایجاد   می کند و سبب نفوذ نور خورشید در زمستان نیز می گردد. پیاده روهای مسقف با گیاهان در شهرها، موجب رهایی از گرمای تابستان شده و سرپناهی در برابر بادهای سرد زمستانی می باشند. درختان همیشه سرسبز سبب ایجاد سایه در طول چهار فصل می گردد که در مناطق گرمسیری نسبت به مناطق معتدله مطلوب تر می باشد.

با در نظر داشتن اقلیم گرم غالب کشور ما، سایه دار بودن فضا در تابستان به اندازه آفتاب گیر بودن آن در زمستان اهمیت دارد؛ لذا بهتر می باشد ترکیب نوع و تراکم پوشش گیاهی به گونه ای انتخاب گردد که بلوار از سایه یکنواختی برخوردار گردد. اساسا در اقلیم گرم به دلیل تضاد شدید سایه و آفتاب معمولا معضلات بصری برای رانندگان ایجاد می گردد اما با یکنواخت و پیوسته کردن سایه می توان این مشکل را به حداقل رساند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اظهار تعریفی جامع و روشن از مفهوم بلوار و ایجاد ذهنیت درست از آن
  • معرفی بلوار به عنوان مکانی ایمن ، سرسبزی و مفرح و روان برای پیاده ها و سواره ها
  • شناخت و تجزیه و تحلیل بلوار شهید انصاری از نظر فرم، کاربری و معنا

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه