عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل مکانی- فضایی کاربری های آموزشی شهر رودسر (مطالعه موردی دبیرستانهای دخترانه )

قسمتی از متن پایان نامه :

تاریخچه آموزش و پرورش شهررودسر:

دررودسر نیز مانند سایر شهرهای ایران آموزش کودکان به عهده مکتب خانه ها بود.شاید بتوان نخستین مکتب خانه ای را که به عنوان مدرسه در رودسر آغاز به کار نمود مدرسه احمدی دانست . این مدرسه به سال 1294خورشیدی توسّط شخصی به نام مسعود عصام ملقّب به مسعود الحکما تأسیس گردید. عصام طبیب تجربی بود و بیماران را با گیاهان دارویی درمان می نمود .در ارتباط با چگونگی تأسیس این مدرسه نشریه سازمان آموزش و پرورش استان گیلان به نقل از بنیانگذار آن چنین نوشته می باشد :

مسعود الحکما برای درمان کدخدای یکی از روستاهای رودسر احضار می گردد و به راهنمایی فرستاده کدخدا به روستا می رود .نزدیک منزل کدخدا زنی روستایی را می بیند که ازخانه بیمار خارج می گردد . حکیم هویّت زن را از راهنما می پرسد . راهنما در پاسخ می گوید: این زن روستایی اندکی از طبابت سر رشته دارد و بیماران ده را درمان می کند ! مسعود الحکما از مداوای کد خدا منصرف شده به خانه خود باز می گردد و تابلوی محقر حکیم خانه را پایین کشیده و به جای آن تابلوی مدرسه را نصب می کند و از اهالی رودسر می خواهد که فرزندان خود را برای سواد آموزی نزد او بفرستند . بدین ترتیب اوّلین مدرسه رودسر گشایش می یابد که آغاز با مکتب خانه تفاوت چندانی نداشته می باشد زیرا حکیم که روحانی بوده ضمن تدریس به مداوای بیماران و دعانویسی می پرداخته و نوآموزان با پای برهنه روی حصیر می نشستند امّا عصام خود از یک صندلی و یک تخته سیاه کوچک بهره گیری می کرده می باشد .

مدرسه مزبور ،که درزمان احمد شاه تأسیس شده بود و مدرسه احمدی نام داشت ،در سال 1301 خورشیدی دولتی گردید .دراین مدرسه دارای 4 کلاس ، 4 معلّم و 38 نو آموز گردید. براساس آن چیز که در نشریه سازمان آموزش و پرورش استان گیلان آمده حقوق معلّمین و مدیر «تاچه پولی » برنج تأمین می شده و مدیر هر هفته به اداره گمرک می رفته و مقرری مدرسه را دریافت می کرده می باشد . مدرسه خدمتکار نداشت و نظافت مدرسه توسط همسر مسعود الحکما انجام می گرفت .

نشریه آموزش و پرورش گیلان در مورد این مدرسه می نویسد:«معلّمین مدرسه با تعلیم و تربیت جدید آشنا نبودند و با  همان روش مکتب داری تعلیم می دادند .آنان سواد مکتبی داشتند و اغلب  روضه خوان و دعا نویس بودند . مدیر مدرسه هم منبر می رفت.

به گونه کلّی امر آموزش در این شهر دچار نابسامانی و آشفتگی بود . از سال 1300 تا 1314 خورشیدی آموزش و پرورش رودسر به عنوان « نمایندگی معارف لنگرود  و رانکوه » فعّالیّت می نمود . در سال 1314 خورشیدی که اداره فرهنگ تنکابن تأسیس گردید معارف ، یعنی آموزش و پرورش رودسر به علت های نامعلوم تحت نظارت اداره معارف محال ثلاث تنکابن قرار گرفت . د سال 1320 خورشیدی به سبب تغییر و تحّول در تقسیمات کشوری به ادازه معارف و اوقاف گیلان ملحق گردیدو تحت نظر معارف لاهیجان قرار گرفت به هر صورت تا سال 1336 ،آموزش و پرورش رودسر استقلال نداشت و دچار معضلات عدیده بود .           دوّمین مدرسه ابتدایی در سال 1300 خورشیدی به همّت  عبدالرحیم فرهنگی ، یکی از آزادیخواهان و فرهنگ دوستان طالقانی ،در رودسر تأسیس گردید عبد الرحیم فرهنگی ، در تأسیس مدارس رودسر و لنگرود و گسترش فرهنگ در شهر های مزبور تأثیر مؤثری بر عهده داشت .

دبستانهای توفیق و15 بهمن نیزدرزمان رضاه شاه در رودسر تأسیس گردید تاریخ تأسیس نخستین مدرسه دخترانه در رودسر مشخص نیست اما بر اساس آن چیز که دانش آموزان سابق مدرسه و مطّلعین محلّی اظهار می دارند این مدرسه در سال 1315 خورشیدی با نام «تربیت نسوان »فعّالیّت داشته می باشد .دبستان مزبور قبل از انقلاب به دبیرستان تبدیل شده و تا انقلاب اسلامی همین نام بوده می باشد اما در حال حاضر دبیرستان توحید نامیده می گردد تا سال 1319 خورشیدی درهیچ یک ازروستاهای رودسر مدرسه جدید وجود نداشت..

دراین زمینه نشریه سازمان آموزش و پرورش استان گیلان می نویسد : « بی تردید قدیمی ترین مدرسه روستایی درشهرستان رودسر دبستان شهید جعفریان کنونی می باشد که در سال 1319 خورشیدی   ساخته شده وشاید یکی ازقدیمی ترین مدارس روستایی گیلان باشد .»(اصلاح عربانی،1387، صص 1270-1271)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

    شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • آیا توزیع فضای دبیرستانهای دخترانه شهر رودسر منطبق با نیازهای و کاربری زمین و کاربریهای همجوار می باشد ؟
  • آیا کیفیت دبیرستانهای دخترانه از نظر کلاس ،فضای ورزشی ،فضای عمومی از استاندارد های مناسب برخودار می باشد ؟
  • راهکارهای مناسب جهت دسترسی و بهره گیری مطلوب تر از دبیرستانهای دخترانه شهر رودسر کدام می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه