تحلیل فضایی بلوارهای شهری ( مطالعه موردی: بلوار شهید انصاری رشت)

قسمتی از متن پایان نامه :

منابع آب

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

شهر رشت در حوزه آبخیز سفیدرود واقع گردیده می باشد. آبهای جاری در رشت شامل 2رودخانه و      4 نهر می‌باشد. رودخانه‌ها از دامنه‌های شمالی ارتفاعات جنوبی تالش با جهت جنوبی ـ شمالی سرچشمه گرفته و اَنهار این منطقه نیز در شمال و شمال شرق آن از حاشیه غربی دلتای رودخانه سفیدرود منشعب می‌گردند و مکان تخلیه تمام آبهای سطحی رشت، تالاب انزلی می باشد. شبکه آب‌های منطقه به‌ترتیب از غرب به شرق عبارتند از: رودخانه پسیخان و پیربازار که از دو رودخانه سیاهرود و گوهررود تشکیل شده‌اند. 4نهر این شهرستان شامل تش، بیجرود، قنادی و شیجان می‌باشد.

الف) رودخانه‌ها: مهمترین مسیل‌ها و زهکش‌های طبیعی شهر رشت، رودخانه‌های موجود در شهر هستند. رودخانه‌های زرجوب و گوهررود در محدوده شهر رشت در طولی به‌ترتیب 3/20 کیلومتر و 3/24 کیلومتر کشیده شده‌اند.

ب) مسیل‌ها: به غیر از رودخانه‌های زرجوب و گوهررود، مسیل‌ها و کانال‌هایی در شهر وجود دارند که اقدام‌آوری و هدایت آبهای سطحی را در شهر انجام می‌دهند. این کانال‌ها در سطح شهر عبارتند از: کانال آبیاری واقع در حد فاصل شمالی محله آج بیشه از بیجاربنه تا جاده انزلی (میدان ولیعصر) وصل می گردد و امتداد آن تا انتهای خیابان 192 گلسار کشیده شده می باشد که قسمتی از آبهای سطحی گلسار به همین کانال می‌ریزد. در منطقه اسماعیل آباد (شمال گلسار) کانالی هست که محدوده دیوار ضلع جنوبی فرودگاه تا منطقه شلمان (پیله داربن) به سمت غرب را در بر می‌گیرد و به رودخانه زرجوب می‌ریزد. در منطقه نخودچر ـ احمد گوراب و پاسکیاب در ضلع شمالی کانال زهکشی هست که آب‌های سطحی منطقه را دریافت می کند. در محدوده جنوبی شهر رشت نیز کانالی هست که از بالای شهر صنعتی رشت عبور می کند و آبهای سطحی و همچنین فاضلاب شهر صنعتی را دریافت می کند و با جهتی غربی ـ شرقی از جاده لاکان عبور می کند.

ج) حوضچه‌ها و آبگیرها: به غیر از کانال‌های موجود در سطح شهر رشت، حوضچه‌ها و آبگیرهای طبیعی‌ای نیز وجود دارند که در هنگام بارندگی، آّب در داخل آنها جمع می گردد و به عنوان یک استخر نگهدارنده اقدام می‌کنند.

این حوضچه‌های آبگیر در سطح شهر عبارتند از:

حوضچه‌های طبیعی در منطقه احمدگوراب که خروجی آن به کانال شمالی نخودچر ختم می گردد. منطقه عینک ـ حمیدیان و صفحه‌سر تا شرکت دخانیات، در این محدوده 3 استخر طبیعی هست که آب‌های سطحی بالادست به درون آنها می‌ریزد. بر اثر افزایش ساخت و ساز در سطح شهر، بسیاری از استخرهای طبیعی به زیر ساخت و ساز رفته‌اند و دفع آبهای سطحی در شهر دچار مشکل شده می باشد. همین مسئله موجب بروز نقاط آبگیر در سطح شهر گردیده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اظهار تعریفی جامع و روشن از مفهوم بلوار و ایجاد ذهنیت درست از آن
  • معرفی بلوار به عنوان مکانی ایمن ، سرسبزی و مفرح و روان برای پیاده ها و سواره ها
  • شناخت و تجزیه و تحلیل بلوار شهید انصاری از نظر فرم، کاربری و معنا

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه