تحلیل ژئوپلتیک اقلیت در جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر بهائیت

قسمتی از متن پایان نامه :

حضور بهائیان پس از کودتای 1299:

رضاخان پس از کودتای 1299 و در ابتدای فعالیتش ، با هدف عوام فریبی از خود چهره ای طرفدار اسلام نشان داد تا جایی که در عاشورا و تاسوعا بر سر خود گل می مالید اما پس از رسیدن به پادشاهی رنگ عوض نمود حتی برگزاری مراسمات مذهبی را در خانه ها هم ممنوع نمود و پوشیدن عمامه و لباس روحانیت را ممنوع نمود در این دوره به موازات کم رنگ شدن روحانیون مسلمان ، بهائیت قدرت پیدا نمود و به صورت نمایان و بارز در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی ایران به تأثیر پرداختند .رضاخانه به بهائیات اعتماد فراوان داشت تا جایی که افسربهایی به نام ستوان اسدالله صنیعی راوزیر جنگ در کابینه هویدا را به عنوان پیشکار و آجودان و رئیس دفتر ولیعهدش محمدرضا پهلوی منصوب نمود و حتی قصد داشت یکی از بهائیان به نام مجید آهی[1] را نخست وزیر کند (اللهیاری ، 1387: 30).

4-7-3-کودتای 28 مرداد 1332

سرلشکر زاهدی با کودتایی که توسط سازمان سیا طراحی و طرفداری گردید، دولت دکتر محمد مصدق را از بین برد و شاه فراری (که به ایتالیا گریخته بود) را به ایران بازگرداند.بعد از کودتای 28 مرداد 1332 محمدرضا پهلوی در صدد تثبیت پایه های حکومت دیکتاتوری خود برآمد و از سوی دیگر ، دولت استعمارگر انگلستان و امپریالیسم نوخاسته آمریکا هم که منافع عمده ای در ایران داشتند، حفظ امنیت و تثبیت دیکتاتوری محمدرضا پهلوی را امری ضروری می دانستند لذا با همکاری یکدیگر به تقویت نیروهای پلیسی و امنیتی ایران پرداختند و طرح ویژه ای را برای تشکیل سازمان امنیت کشور آماده ساختند و آن را بر اساس طرحی که آمریکا ارائه داده بود در سال 1335 ایجاد کردند.(اللهیاری،1387: 135)

4-7-3-تحمیل کاپیتالاسیون ، 13 مهرماه 1342

امریکا در توطئه ای دیگر برای تحقیر ملت ایران از اسفند ماه سال 1340، اقداماتی را برای تحمیل کاپیتالاسیون آغاز نمود و سرانجام با اعمال فشارهای فراوان موفق گردید، آن را در 13 مهر 42 در دولت اسدالله علم و همچنین در 1 مهر ماه 43 در دولت حسنعلی منصور به تصویب برساند. زشتی این قانون به حدی بود که در سال های 42 و 43، دولت امریکا و ایران اصرار داشتند که علنی نشود و تا پیش از سخنرانی امام خمینی (ره) در چهارم آبان 43 نیز،  کسی از آ« اطلاع نداشت.نگاهی اجمالی به اسناد موجود و مطالعه سیرتایخی حکومت قاجاریه و پهلوی ، تأثیر بهائیان در سست کردن ارتش ایران و ورود مستشاران آمریکایی–ارباب ثانی بهائیت –تثبیت و افزایش مستشاران آمریکایی در ارتش و سپس تهیه لایحه کاپیتولاسیون و کوشش برای تصویب این لایحه در مجلس سنا را به وضوح اظهار می کند. (اللهیاری ، 1387: 125)

4-7-3-قطع روابط با ایران، 20 فروردین 1359

امریکا به دنبال اشغال لانه جاسوسی اش در ایران، برای گرفتن انتقام دست به اقداماتی علیه ملت ایران زد که مانند آن ها، قطع روابط سیاسی اش با ایران در 20 فروردین 59 بود.

4-7-4-حمله نظامی به طبس، پنجم اردیبهشت 1359

در اولین ساعات روز پنجم اردیبهشا 59، نود کماندوی آموزش دیده انریکایی، با شش فروند هواپیمای 130-C و هشت فروند بالگرد به قصد آزادسازی گروگان های امریکایی، که در لانه جاسوسی امریکا اسیر کلت ایران شده بودند، به خاک ایران تجاوز کردند. قبل از رسیدن به صحرای طبس، دو فروند از بالگردها دچار نقص فنی شدند و بازگشتند. هنگامی که به صحرای طبس رسیدند نیز، یکی دیگر از بالگردها از کار افتاد و تمام برنامه¬های آن ها، به هم خورد. کارتر رئیس جمهور وقت امریکا، دستور توقف عملیات و عقب نشینی را صادر نمود. وقتی که آنها برای بازگشت برخاستند، یک هواپیما و یک بالگرد به خاطر توفان شدیدی که از شن برخاسته بود، تعادل خود را از دست دادند و با هم برخورد کردند و هر دو آتش گرفتند. در این حادثه هشت نفر از کماندوها، در آتش سوختند و بقیه فرار کردند.

[1] -مجید آهی یکی از عوامل موثر در صعود رضاخان و از رجال دوران پهلوی و نوه میرزا مجید منشی سفیر روسیه و شوهر خواهر حسینعلی نوری (بها) بود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

    شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  •  صدمات اجتماعی  – اقتصادی  – سیاسی  ناشی از اقلیت بهائیت در ژئوپلتیک ایران چیست؟
  •  بهائیت چه تاثیری در مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران دارد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه