تحلیل مکانی- فضایی کاربری های آموزشی شهر رودسر (مطالعه موردی دبیرستانهای دخترانه )

قسمتی از متن پایان نامه :

جریان های هوائی:

بطور کلی رودسر باد غالب ندارد. حداکثر سرعت باد طبق آمار اداره هواشناسی کل کشور 16 گره (هر گره 1853 متر در ساعت) و حداقل 3 گره می باشد.

در ایام تابستان باد ملایم در شب از طرف خشکی و در روز از طرف دریا بعلت اختلاف درجه حرارت بطور دائم ادامه دارد.( سازمان هوا شناسی لاهیجان)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

از لحاظ جریان وزش باد ،لازم به تبیین می باشد که در این ناحیه ، باد غالب اصولاً وجود ندارد و بیشتر بادها از اطراف شمال می وزند که مهمترین آنها به قرار زیر می باشد :

  • باد ” گرمیش “: به بادی گفته می گردد که در فصل پائیز و زمستان ،از سمت جنوب ، یعنی از کوههای البرز به طرف جلگه ساحلی دریای خزر جریان دارد . یکی از صفات بارز این باد ،این می باشد که بسیار گرم و خشک می باشد و حرارت محیط را به گونه ناگهانی چندین درجه سانتیگراد بالا می برد به علاوه ،موجب از بین رفتن صیفی کاری و گاهی ایجاد حریق در جنگل ها می گردد.
  • باد ” دشته وا “: این باد ،از شمال غرب گیلان می وزد و در تابستان و بهار سبب بارندگی می گردد.
  • باد “خزری “: که در فصل زمستان از شمال می وزد و از صفات بارز این باد طوفان زائی و بارندگی های شدید می باشد .

البته در هنگام روز باد ملایمی از سمت دریا و برعکس آن ،در وقت شب ،باد ملایمی از سمت خشکی به سوی دریا جریان دارد که اصطلاحا به آن” نسیم کوه و دریا ” گفته می گردد .(علیزاده ،1377ص3-4)

3-8-6-2- عناصر اقلیمی:

الف) دمای هوا :  

اندازه متوسط دمای سردترین ماه سال بین 18 تا 3- درجه می باشد. اندازه متوسط گرمترین ماه سال از 22 درجه سانتیگراد تجاوز نمی کند. در استان گیلان  منحنی دما از غرب به شرق سیر صعودی دارد.

میانگین درجه حرارت سالانه شهر لاهیجان4/16سانتی­گراد می باشد و از 6/7در ماه دی تا 6/25 در تیرماه در نوسان می باشد. به دلیل وجود رطوبت بالا و ارتفاع پایین(2+ متر) امکان وقوع سرمای شدید به ندرت اتفاق می­افتد. مطلق درجه حرارت بین 6- درجه سانتی­گراد تا 37.5درجه سانتی­گراد تغییر می­کند. بطور کلی در چهار ماه از سال یعنی آذر تا اسفند ماه امکان وقوع یخبندان در شهر هست.

آمار ایستگاه هواشناسی لاهیجان سردترین ماههای سال را ماههای دی و بهمن با متوسط حداقل دمای 1/2 و حداکثر 7/12 درجه و گرمترین ماه سال را مرداد ماه با حداقل و حداکثر 18 و 6/29 درجه بالای سانتیگراد معرفی می نماید. دمای متوسط ماهیانه در دی ماه 2/7 و در مرداد ماه 7/23 درجه سانتیگراد  بوده می باشد. وهمچنین رژیم حرارتی ایستگاههای مورد مطالعه در محدوده پژوهش براساس جدول در طول دوره زمانی 16 ساله(1386-1370) را نشان می دهدو زیرا نزدیکترین شهر هم از لحاظ مسافت و هم از لحاظ نزدیکی آب و هوایی به رودسر در ایستگاه هواشناسی لاهیجان می باشد لذا از ایستگاه سینوپتیک شهر لاهیجان بهره گیری شده می باشد

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • آیا توزیع فضای دبیرستانهای دخترانه شهر رودسر منطبق با نیازهای و کاربری زمین و کاربریهای همجوار می باشد ؟
  • آیا کیفیت دبیرستانهای دخترانه از نظر کلاس ،فضای ورزشی ،فضای عمومی از استاندارد های مناسب برخودار می باشد ؟
  • راهکارهای مناسب جهت دسترسی و بهره گیری مطلوب تر از دبیرستانهای دخترانه شهر رودسر کدام می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه