عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل ژئوپلتیک اقلیت در جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر بهائیت

قسمتی از متن پایان نامه :

تحریم اقتصادی، اول خرداد 1359

به دنبال شکست کوشش های سیاسی، تبلیغاتی و نظامی امریکا، دولت آن کشور برای ضربه زدن به ملت ایران و در تنگنا قرار دادن نظام جمهوری اسلامی، کشور ایران را تحریم اقتصادی کردند تا کنون میز ادامه دارد، و ابعاد آن بیشتر و گسترده تر شده می باشد. دولت امریکا، همچنین از تصویب و پرداخت وام ها توسط موسسات مالی جهانی به ایران جلوگیری نمود و انتقال فناوری های دو منظوره پیشرفته به ایران را در سطح جهانی ممنوع ساخت. امام خمینی (ره) در این باره فرمودند: «این محاصره اقتصادی را که خیلی ها از آن می ترسند، من یک هدیه ای می دانم برای کشو خودمان.»(بری ودیگران ، 1377: 37).

4-7-6-توقیف دارای های ایران، 14 تیر، 1359

دولت امریکا در یک توطئه ناجوانمردانه علیه ملت ایران، دستور توقف مسدود کردن تمام دارای های ایران در امریکا را صادر نمود و تاکنون نیز آنها را به ملت ایران بازنگردانده می باشد.

4-7-7-کودتای نوژه، 21 تیر 1359

امریکا نقشه یک کودتا برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران را طراحی کرده بود. تعدادی از عمال فراری رژیم معدوم پهلوی و جمعی از جاسوسان و مزدوران داخلی آن ها، مجری این توطئه بودند. بنا بر این بود پایگاه هوایی شهید نوژه در نزدیکی همدان، تصرف و با بهره گیری از امکانات آنجا، مهمترین نقاط تهران بمباران و پایتخت تصرف کنند؛ اما در آخرین لحظات، دو نفر از افسرانی که بنا بر این بود جزو کودتاگران باشند، خود را تسلیم کرده و کودتا را افشا نمودند؛ پس از آن نقشه کودتا با شکست سخت، خنثی گردید. (بری ودیگران ، 1377: 32).

4-7-8-تحریک عراق به جنگ علیه ایران، 31 شهریور 1359

با شکست خوردن توطئه های مختلف امریکا از طریق دولت عراق و رژیم بعثی صدام، جنگی تما عیار را به ملت ایران تحمیل نمود و به همراه همه هم پیمانانش، صدام را طرفداری نمود تا نظام نوپای جمهوری اسلامی را از پا درآورد و آن را براندازد. این جنگ ناخواسته، هشت سال طول کشید و علی رغم تمام خسارت های جانی و مالی که برای ملت ایران داشت، تاریخ ایران را از مقاومت، آزداگی، شرف و ایمان به خدا، آکنده نمود. امریکا سال های دخالتش در برپایی جنگ عراق علیه ملت ایران را کتمان می نمود؛ اما بالاخره دولت مردان کاخ سفید مجبور شدند آن را افشا کنند؛ در همین خصوص سایروس ونس مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید رسما اعلام نمود: ما در جنگ طولانی و پر خسارت ایران و عراق، علیه ایران بودیم و مادلین آلبرایت نیز در کنفرانس شورای همکاری امریکاییان – ایرانیان  با صراحت این حقیقت تلخ و تاسف بار را پذیرفت (بری ودیگران ، 1377: 41).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  •  صدمات اجتماعی  – اقتصادی  – سیاسی  ناشی از اقلیت بهائیت در ژئوپلتیک ایران چیست؟
  •  بهائیت چه تاثیری در مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران دارد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه