تحلیل فضایی بلوارهای شهری ( مطالعه موردی: بلوار شهید انصاری رشت)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

مطالعه مراحل رشد شهری شهر رشت

از زمان پدیدایی شهر رشت آگاهی درستی در دسترس نیست. آنگونه که پیداست در پیدایش، شکل‌گیری و گسترشِ رشت همانند سایر گیلان‌شهرها، عوامل طبیعی و انسانی اثرگذار بوده می باشد:

الف) عامل طبیعی: از میانه شهر رشت دو رود به نام‌های «گوهررود» در باختر و «زرجوب» (صیقلان رود) در خاور شهر گذر می‌کنند. بی‌تردید این دو رود که برای نخستین نشیمن گزدیدگان رشت اهمّیت فراوانی داشتند، از سبب‌های اصلی پیدایش نخستین هسته‌های شهری رشت بوده‌اند.

ب) عوامل انسانی: در سبب‌های اثربخش انسانی چند عامل کارکرد بنیانی در شکل‌گیری نخستین هسته‌های شهری رشت داشته‌اند که بدانها تصریح می گردد:

1- عامل ارتباطی

رشت از دیدگاه جغرافیایی به سبب قرار داشتن در جلگه کانونی گیلان، این امتیاز ویژه را داشت که گذرگاه یا پیوندگاه شمال به جنوب و خاور به باختر جلگه گیلان باشد. این جای‌گیری ارزندۀ جغرافیایی سبب گردید تا شاهراه ارتباطی قزوین ـ انزلی ـ اروپا از میانه آن بگذرد. از آن وقت تا پایان دروه قاجار، رفت‌و‌آمد مسافران، قافله‌های بازرگانی و دادوستد ابریشم به گسترش سیمای کالبدی رشت کمک شایان نمود.

2- عامل اقتصادی

فزونی فراورده‌های کشاورزی نیز در بخش نخستین هسته‌های شهری گیلان مانند رشت اثرگذاری چشمگیری داشت. پایه‌های نخستین هسته‌های شهری گیلان را بازارهای هفتگی تشکیل می‌داد که در جاهای ویژه‌ای همچون پیوندگاه‌های رود و جاده، جاده با جاده، کرانه رودها یا دو رود و دیگر چشم‌اندازهای طبیعی چشم‌نواز پا می‌گرفتند.

3- عامل اعتقادی

بدون تردید یکی از عوامل مهم شکل‌دهنده هسته‌های شهری و گسترش سیمای کالبدی آن در روزگاران گذشته، وجود مزارها، آرامگاه‌های بزرگان دینی و عارفان مورد تکریم مردم در آن بود. این امر سبب می‌گردید تا باورمندان و حاجت‌مندان در پیرامون آن مزارها و آرمگاه‌ها گرد آیند و به این‌ ترتیب محله‌هایی را بر پا دارند. در این بین می‌توان به ‌تربت استاد ابوجعفر که از نخستین گسترش دهندگان اسلام در میان گیلانیان بود، خواهر ابوالقاسم، سید کلان (صیقلان) بر می‌خوریم که نشان دهنده زمینه‌های اعتقادی در پیدایش این محلات می باشد(کشور دوست، 1385: 96).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اظهار تعریفی جامع و روشن از مفهوم بلوار و ایجاد ذهنیت درست از آن
  • معرفی بلوار به عنوان مکانی ایمن ، سرسبزی و مفرح و روان برای پیاده ها و سواره ها
  • شناخت و تجزیه و تحلیل بلوار شهید انصاری از نظر فرم، کاربری و معنا

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته‌ها: پایان نامه ارشد