تحلیل فضایی بلوارهای شهری ( مطالعه موردی: بلوار شهید انصاری رشت)

قسمتی از متن پایان نامه :

مناطق، نواحی و محله‌های شهر رشت

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

شهر رشت از بافت یک طبقه‌ای برخوردار بوده می باشد که بصورت پیوسته شعاعی در دوره‌های مختلف گسترش یافته و متناسب با رشد کالبدی و افزایش جمعیت بر سطوح فیزیکی آن افزوده شده می باشد. تأسیسات و تجهیزات و خدمات شهری برای رفع نیاز شهروندان به صورتی غیر اصولی در آن تمرکز یافته و از این نظر مشکلاتی را به وجود آورده می باشد. به‌طوری‌که توان و استحکام شهر را برای افزایش و تراکم در آن ضعیف ساخته می باشد و در این مرحله چنانچه رفع نیازهای کالبدی شهر برای جمعیتِ پیش‌بینی شده صرفاً از طریق توسعه پیوسته و با شیوه‌های گذشته انجام پذیرد، منجر به توسعه افقی بیش از حد شهر می گردد که تنگناهای جدی را در سطح شهر به وجود خواهد آورد. پس هم اکنون با وجود انبوه‌سازان شهر از حالت افقی به شکل عمودی تا چهار طبقه پیش می‌رود.

شهر رشت دارای پنج منطقه شهرداری می باشد که هر کدام از آن‌ها به سه ناحیه تقسیم می شوند. با در نظر داشتن جمعیت و استاندارد وزارت کشور این مناطق بایستی افزایش یابد. مناطق شهری رشت عبارتند از:

  • منطقه ۱: با ۱۲۴ هزار و ۳۶۸ نفر جمعیت
  • منطقه ۲ : با ۱۲۳ هزار و ۵۹۹ نفر جمعیت

شهرهای سنگر، کوچصفهان و خمام هم اکنون هم مرز مناطق شهری رشت قرار دارند و توانایی الحاق به عنوان مناطق مستقل شهری رشت همچون مناطق شهری ری و خوراسگان در شهرهای تهران و اصفهان را دارند.

همچنین مانند محله های شهر رشت می توان بدین موارد تصریح نمود:

سعـدی، جماران ( خیابان قربانزاده )، دیانتی، سام (سردارجنگل)، لاکانی،علی‌آباد،صالح آباد، آب و برق، زیرکوچه، شالکو، احمدیان، پارک شهر،زرجوب، سوخته تکیه، حاجی‌آباد، بادی الله، نمود محله، سرچشمه، باقرآباد، ساغری سازان، دانشسرا، جیرباغ، رودبارتان، خمیران زاهدان، دباغیان، کوزه گران، خمیران چهل تن، چله خانه، چمارسرا، کیژده، استادسرا، پاسکیاب، سرخه بنده، آتشگاه، صیقلان،کیاب، سبزه میدان، شهرداری، گلسار، بوسار، پیربازار، فخب، پل عراق، استخر (رشت)، دو برادران، خواهر امام، حمیدیان، رشتیان،استقامت سلیمان داراب، تازه آباد، منظریه رشت، شهرک مفتح کوی بیانی، احمد گوراب، جاده لاکان، پل طالشان، آفخرا، آج بیشه، شهرک قدس، ۱۶متری سمیه سنگ سازی، چهارراه میکائیل، گلباغ نماز،، نقره دشت، کرف آباد، حافظ آباد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اظهار تعریفی جامع و روشن از مفهوم بلوار و ایجاد ذهنیت درست از آن
  • معرفی بلوار به عنوان مکانی ایمن ، سرسبزی و مفرح و روان برای پیاده ها و سواره ها
  • شناخت و تجزیه و تحلیل بلوار شهید انصاری از نظر فرم، کاربری و معنا

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه